Област на въздействие „Мария Склодовска-Кюри” от Програма Хоризонт 2020 подкрепя кариерното развитие и обучението на изследователи, с акцент върху уменията за иновации, във всички научни дисциплини чрез международна и междусекторна мобилност.
Краен срок: 11.09.2014, 17.00 ч. Брюкселско време
Индивидуалните стипендии предоставят възможност за придобиване и трансфер на нови знания, както и възможност за работа по научни изследвания в европейски контекст (държавите-членки на ЕС и асоциираните страни) или извън Европа.
Схемата по-специално подкрепя завръщането и реинтеграцията на изследователи от страни извън Европа, които преди това са работили в Европа, като помага да се рестартира кариерата на отделни изследователи, които показват голям потенциал, като се има предвид техния опит.
За 2014 година, дейностите в рамките на област на въздействие „Мария Склодовска-Кюри” са:
- Иновативни мрежи за обучение (Innovative Training Networks - ITN) - Иновативно обучение на ниво докторант за предоставяне на набор от умения, с цел максимизиране на пригодността за заетост
- Индивидуални стипендии (Individual Fellowships - IF) - Подкрепа за опитни изследователи, осъществяващи мобилност между различни страни, евентуално от неакадемичния сектор
- Обмен на изследователски и иновациионен персонал (Research and Innovation Staff Exchange - RISE) - международно и междусекторно сътрудничество чрез обмен на изследователски и иновативен персонал
- Съфинансиране на регионални, национални и международни програми (Co-funding of regional, national and international programmes - COFUND) - Съфинансиране на висококачествени стипендиантски или докторантски програми с транснационална мобилност
- Нощ на европейските изследователи (European Researchers' Night - NIGHT) - координационна и подкрепяща програма, която представлва международно публично събитие, което цели да стимулира интереса към научна кариера, особено сред младите хора.
Допустими кандидати:
Бенефициенти са академични и неакадемични организации.
Организацията-домакин набира опитни изследователи и гарантира, чрез назначаване на наставник, необходимото обучение на изследователите. Бенефициентът подписва договора за безвъзмездна помощ, получава финансирането, извършва разходите и носи пълна отговорност за изпълнението на дейностите.
Академичните организации могат да бъдат:
- Обществени или частни висши учебни заведения, възлагащи научни степени;
- Публични или частни изследователски организации с нестопанска цел, чиято основна мисия е да се правят изследвания;
- Европейски организации от международен интерес.
Неакадемичните организации могат да бъдат:
- частни предприятия (МСП),
- организации с нестопанска цел или благотворителни организации,
- музеи,
- болници и т.н.
Партньорски организации са институции, които осигуряват допълнително обучение и домакин на изследователя по време на командировки. Партньорските организации не наемат изследователи и не подписват договора за финансиране, поради което не могат да извършват пряко разходи за дейността.
Индивидуалните стипендии биват два вида:
- Европейски стипендии, с продължителност между 12 и 24 месеца
- Глобални стипендии, с продължителност между 12 и 36 месеца
Допустими дейности:
- Мобилност
- Обучения
- Комуникация и разпространение
- Обществена ангажираност
- Теми, свързани с равенството на половете
Бюджет: общият бюджет на схемата е 240,500,000 евро