Управляващият орган на Оперативна програма „Техническа помощ” отваря за кандидатстване процедура BG16RFTA001-1.008 „Активни и компетентни организации на гражданското общество за повишаване на добавената стойност на политиката на сближаване в България“.

Краен срок за кандидатстване: 28.11.2024 г., до 17:00 ч.

Основни цели на процедурата:
  • Повишаване на административния капацитет на организации на гражданското общество за укрепване прилагането на принципа на партньорство за изпълнението на програмите от Споразумението за партньорство.
  • Повишаване на гражданското участие и ангажираност при разработването, изпълнението, мониторинга и оценката на програмите от Споразумението за партньорство.
Допустими кандидати:
  • Юридически лица с нестопанска цел:
    1. учредени на основание Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), регистрирани в обществена полза най-малко 2 години преди подаване на проектното предложение, със седалище на територията на Р България;
    2. които разполагат с необходимите финансови ресурси и механизми за покриване на оперативните разходи (финансов капацитет);
    3. за които липсват обстоятелства по чл. 25, ал. 2 от Закона за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление (ЗУСЕФСУ) и чл. 7 от ПМС № 23/2023 г.
  • По процедурата не се предвижда участието на партньори.
Целеви групи:
• ОГО (организации на гражданското общество), техните служители и членовете на управителните им органи;
• Мрежови структури на ОГО и техните членове;
• Граждани, бизнес и общественост.
Допустими дейности:
  • Допустими за финансиране са дейности, необходими за повишаване на капацитета на ОГО за активното им участие в разработването, изпълнението, мониторинга и оценката на програмите от Споразумението за партньорство, засилване на прилагането на принципа на партньорство и за повишаване на капацитета на ОГО за разбиране на целите и приложимите правила на политиката на сближаване, с оглед даване на становища по критерии за подбор на операции; насоки за кандидатстване, публикувани от управляващите органи, включително предложения за планирани инвестиции от бенефициентите, изготвяне на анализи/доклади/становища при наблюдение на изпълнението на инвестициите и ангажиментите, произтичащи от политиките и правната рамка на ЕС, които ще доведат до постигане на планираните резултати и предвидените цели на процедурата:
    1.Участие в различни формати на обучения на служителите на кандидата и/или на членовете на управителния/те орган/и на кандидата, вкл. в други държави-членки на ЕС, в т. ч. „обучения за обучители“, учебни посещения и др. (само за лица, които са или ще бъдат в трудови правоотношения с ОГО);
    2. Участие във формални мрежи/ срещи на формални мрежи/ на ОГО, действащи на територията на Република България и/или в други държави-членки на ЕС;
    3. Организиране и провеждане на мероприятия за трансфер на знания и опит, придобити в рамките на проекта от служители и/или членове на управителните органи на ОГО, която е част от формална мрежа, и насочени към членовете на същата мрежа;
    4. Организиране и провеждане на мероприятия от ОГО, с представители на местната общност и съответните заинтересовани страни с цел изграждане на партньорства и/или трансфер на знания, придобити в резултат от участието в различни формати на обучения;
    5. Организиране и провеждане на обучения/ обучения на работното място/трейнинги чрез наемане на външни експерти, с доказана експертиза в съответната област на служителите на кандидата и/или на членовете на управителния/те орган/и на кандидата, с цел повишаване на капацитета на ОГО за събиране и/или анализ и/или /разпространение и/или оценка и/или докладване на данни и/или разработване на бази данни за постигнатите резултати, вкл. в областта на адаптирането към изменението на климата и смекчаването на последиците от него, откриване на нередности и докладването им (само за лица, които са или ще бъдат в трудови правоотношения с ОГО);
    6. Разработване, в т.ч. чрез външна подкрепа и/или закупуване на софтуерни инструменти за анализ/наблюдение/контрол при разработването, изпълнението, мониторинга и оценката на програмите от Споразумението за партньорство в т.ч. за ангажиране и активно участие на гражданите в процеса по вземане на решения на местно/регионално/национално ниво и/или обмен на информация по отношение на решения, касаещи разработването, изпълнението, мониторинга и оценката на инвестициите и свързаните с тях политики/реформи/правни ангажименти, поети по програмите от Споразумението за партньорство.
  • Действия по организация и управление, както и за изпълнение на мерки за видимост, прозрачност и комуникация при изпълнението на проекта, са пряко задължение на бенефициента след сключване на административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Същите не се описват като дейност във ФК.
Бюджет на процедурата:
  • 8 600 000 лева
Размер на безвъзмездната помощ:
  • 53 000 лева
Процент на безвъзмездно финансиране:
  • 100%
Допустими разходи:
  • Разходи за услуги
  • Разходи за нематериални активи - Разходите за закупуване и/или разработване на софтуерни инструменти за анализ/наблюдение/контрол при разработването, изпълнението, мониторинга и оценката на програмите от Споразумението за партньорство са допустими в размер до 10% от общо допустимите преки разходи по проекта. Разходите за разработените и/или закупени софтуерни инструменти са допустими, ако е планирано в проектното предложение тези инструменти да бъдат внедрени за използване в рамките на срока за изпълнение на проекта.
  • Разходи за провеждане на мероприятия
  • Разходи за участие в мероприятия
  • Непреки разходи - за цялостното администриране, управление и добро финансово изпълнение на проекта, както и за изпълнение на мерки за видимост, прозрачност и комуникация - до 7% от допустимите преки разходи.
Продължителност на проекта:
  • 18 месеца, но не по-късно от 31.12.2027 г.
Начин на кандидатстване:
Критерии за оценка:
  • Описание и обосновка на целите на проектното предложение и съответствие с целите на процедурата - 15 т.
    • Описание на целевите групи и техните нужди и съответствие на проектното предложение с идентифицираните нужди и потребности - 15 т.
    • Принос на дейностите за постигане на целите и очакваните резултати - 25 т.
    • Съответствие на резултатите от дейностите и специфичните индикатори по процедурата, относими към проектното предложение - 5т.
    • Регионална приоритизация/ Повишаване на капацитета на ОГО, регистрирани на територията на Северозападен район за планиране или Северен централен район за планиране или Североизточен район за планиране - 7 т.
    • Обмен на знания и опит, придобити в резултат от участието в различни формати на обучения - 3 т.
    • Бюджет, финансова обосновка и ефективност, ефикасност и икономичност на разходите - 30 т.
    Максимален брой точки - 100, минимален брой точки - 60.
При желание за кандидатстване по процедурата за безвъзмездна финансова помощ, може да се свържете с екипа на консултантска фирма Дениси Консулт ЕООД на посочените по-долу координати.